- Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Mít v panelovém či bytovém domě osvětlení chodby, a jiných společných prostor, je dnes naprostým standardem. Rozdíl však můžete pocítit v ceně a kvalitě výrobků i v kvalitě samotné realizace vnitřního osvětlení.
Současný nevhodný stav
V mnoha bytových a panelových domech se stále ještě svítí velmi neekonomickými žárovkami, navíc na místech, kde to není třeba. Nejhorší žrout energie je tak nejspíš osvětlení na schodech a chodbách, kde zmáčknete vypínač ve třetím patře a ona se rozsvítí úplně všechna světla od sklepa až po střechu. Nemluvě o tom, že žárovky si rádi půjčují někteří sousedé a už je nevrací.
Navíc nejde jen o pohodlí a úsporu energie, ale také o plnění norem, za které je každý správce objektu zodpovědný. Normy jasně říkají, jaká intenzita světla musí být v jakých částech společných prostor. O tom více dole na stránce.
Návrh řešení
Pokud chcete takový stav, nebo jemu podobný vyřešit a ušetřit až 80% nákladů na osvětlení, máme pro vás dvě možnosti:
1. Základní řešení:
- Zachování stávajícího vedení se zaslepením ručních vypínačů
- Instalace nových světel s integrovaným LED zdrojem a pohybovým senzorem
- Nastavení senzorů individuálně ke každému světlu - citlivost na pohyb a intenzitu okolního světla, doba sepnutí
- Ekologická likvidace stávajících světel
2. Plnohodnotné řešení:
- Zrušení stávající kabeláže, světel a vypínačů a jejich ekologická likvidace
- Instalace nové sítě (v lištách, nebo pod omítkou, případně podhledem), včetně úprav v rozvaděči, aby se daly nastavovat společné úseky a také aby byla světla jištěná dle normy - každé napojené na více okruhů, aby při výpadku jednoho mohlo stále fungovat /viz odstavec níže "Legislativní a technické požadavky"
- Stavební zapravení omítek, vytvoření servisních dvířek v SDK, výmalba apod.
- Instalace nových světel s integrovaným LED zdrojem a pohybovými senzory pro celý vybraný úsek (je vhodné rozsvěcet najednou více světel, například 3 světla na rameni schodiště, která sepnou najednou bez ohledu na to, který senzor zachytil pohyb)
- Instalace přepínače v rozvaděči, který umožní trvale rozsvítit celý vybraný úsek)
Příklad finanční úspory
V 7 patrovém panelovém domě s tradičními třemi světly na patro:
- Stávající nevhodné řešení: celková cena za spotřebovanou energii osvětlení společných prostor, se pohybuje kolem 15tis ročně. To platí při starém způsobu zapojení a osvětlení žárovkami. Do toho není započítána opakovaná investice do prasklých a ukradených žárovek, které se musí téměř každý týden měnit a doplňovat.
- Nové řešení: naproti tomu vychází celková cena energie při přechodu na novou síť a osvětlení s integrovanými LED moduly na cca. 1tis ročně. Navíc LED modul ze světla nikdo neukradne a jeho výdrž je až 100tis hodin svícení, tedy nesrovnatelně větší, než u žárovek.
V jakých společných prostorách osvětlení využijete?
Pod pojmem osvětlení společných prostor jsou myšlena světla a jejich spínání v prostorách:
- Schodiště a chodby
- Sklepní prostory
- Kolárny a sušárny
- Venkovní osvětlení před vstupními dveřmi
- Samozřejmostí je instalace osvětlení pro únikové cesty s integrovanými záložními zdroji a následným pravidelným servisem
Legislativní a technické požadavky
Problematiku navrhování obvodů pro osvětlení společných prostor v bytových domech řeší článek 5.6 normy ČSN 33 2130 ed.2 vnitřní elektrické rozvody.
- Do čtyřech nadzemních podlaží stačí zapojit všechna svítidla na jeden obvod.
- Od pěti do osmi nadzemních podlaží musí být světla napojena na dva obvody jedné fáze tak, když nastane porucha na jednom obvodu je zajištěno minimální osvětlení o intenzitě 2 lx z druhého obvodu.
- Od devíti do šestnácti nadzemních podlaží se osvětlovací tělesa připojí na dva nebo více obvodů napájených ze dvou nebo tří fází. Když nastane porucha na jednom obvodu je zajištěno minimální osvětlení o intenzitě 2 lx z dalších obvodů.
- Nad šestnáct nadzemních podlaží se musí instalovat nouzové osvětlení které doplňuje jeden z výše uvedených typů osvětlení společných prostor.
V nových budovách nebo budovách po stavebních rekonstrukcích jsou zřizovány chráněné únikové cesty, těchto prostorech je vyžadováno nouzové osvětlení toto je popsáno v normě ČSN 73 0802 odstavec 9.15.2. Pro nouzové osvětlení platí norma ČSN EN 1838.
Intenzita umělého osvětlení ve společných prostorech bytových domů řeší norma ČSN 73 4301 změna 1 příloha B. Nejnižší požadované hodnoty osvětlení jsou:
- Domovní frekventované komunikace kde je zvýšený pohyb v objektu nebydlících osob - 100 lx
- (Jestli že v objektu pro bydlení budou komunikační prostory před obchody nebo kancelářemi, typicky pasáže, postupuje se při výběru intenzity osvětlení dle normy ČSN EN 12 464-1 budovy občanské výstavby.)
- Vnitřní části domovních vstupů, vstupy do výtahů v objektu s malou frekvencí - 30 lx
- Na místě se jménem uživatele bytu, na zvonkovém tablu a na vstupu do bytu - 30 lx
- Domovní méně frekventované komunikace - 20 lx
- Domovní dvory a atria 10 lx
- Osvětlení vstupů do výtahů také řeší norma ČSN EN 81-1 odstavec 7.6.1, kde musí být osvětlení na podlaze - 50lx
Dnes oblíbené ovládání osvětlení chodeb v bytových domech přes pohybové spínače naráží na požadavek článku č. 5.6.3. normy ČSN 33 2130 ed.2. Je-li osvětlení společných prostor domu ovládáno samočinnými spínači, musí být možnost sepnout trvalé osvětlení, například spínači nebo vypínači. Tyto vypínače jsou umístěny v rozvodnici společné spotřeby.
Při úpravách elektroinstalace se běžně postupuje tak, že jsou světla na společném okruhu a sami si nastavením senzoru určují kdy sepnou. To ovšem neumožňuje stálé sepnutí světel. Jedna varianta je, že k PIR čidlu a osvětlovacímu tělesu přidáme jednoduchý obvod relé s přepínacím kontaktem. Nevýhodou tohoto řešení je nutnost samostatného vodiče pro spínání přepínacího relé. Pro úpravu osvětlení kde nelze nebo nechceme provádět stavební úpravy s výměnnou kabeláže, lze použít bezdrátový systém.